Meble dziecięce

Meble w pokoju dziecka muszą być nie tylko ładne i praktyczne, ale także powinny być również bezpieczne. Warto sprawdzić co obecnie znajduje się na rynku, w trakcie wyposażania pokoju dziecka. W czasie aranżacji pokoju skupiamy się wyłącznie na estetyczne i funkcjonalności. Chcemy, by te wybierane meble były ładne, harmonijne, pasowały do wnętrza i miały odpowiednia ilość półek szafek czy szuflad, gdzie wszystko będzie można znaleźć. Nie można jednak zapominać również o bardzo ważnej kwestii a więc bezpieczeństwie naszego dziecka. Szczególnie w przypadku niemowlaków wybór mebli pod tym kątem będzie bardzo ważny.

 

Bezpieczna konstrukcja

Gdy kompletujemy wyposażenie pokoju dziecięcego nie powinno się zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Warto będzie je odpowiednio wcześniej zaplanować, by był czas na zobaczenie różnorakich propozycji pod kątem wyglądu mebli, budowy czy właściwości. Przede wszystkim wszelkie narożniki półek czy komód i łóżka muszą być bezpiecznie zaokrąglone, co będzie minimalizować ryzyko urazu, gdy dojdzie do uderzenia. Ważne będzie znalezienie prostej konstrukcji, gdzie nie będzie niebezpiecznych mechanizmów czy otworów, gdzie dziecko mogłoby włożyć rękę.

Materiały i skład chemiczny

Zanim zdecydujemy się na zakup trzeba będzie sprawdzać jak wygląda skład materiałów z jakich produkt jest wykonany. Muszą to być naturalne materiały, ekologiczne. Farby czy lakiery w składzie nie mogą mieć metali ciężkich, szkodliwych substancji, które dziecko mogłoby wdychać w trakcie snu. Starajmy się wybierać propozycje wykonane z litego drewna, albo też z dobrego, wytrzymałego tworzywa.

Niezbędne certyfikaty

Każdy produkt, który będzie przeznaczony dla najmłodszych powinien zostać opatrzony również zestawem atestów, które będą świadczyć o jego bezpieczeństwie. W naszym kraju takim podstawowym certyfikatem będzie znak PN a więc Polskie Normy, który będzie potwierdzał zgodność produktów z listą regulaminowych wymagań, które stawiane są konkretnym grupom produktów. może być także rozszerzenie o zgodność z Normą Europejską PN-EN albo Międzynarodową ISO/IEC. Warto także sprawdzić czy wszystkie akcesoria dziecięce jakie kupujemy posiadają weryfikację ze strony Państwowego Zakładu Higieny. Jest to obowiązkowe, gdy chodzi o farby, lakiery czy kleje używane do ich produkowania. Powszechnie znanym certyfikatem jest CE, który potwierdza, że mamy tam europejskie normy wykonania dla danego produktu.

Wybierając meble dla maluchów trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem. Znalezienie całkowicie ekologicznych mebli z szeroką listą certyfikatów i wyjątkową estetyką będzie dość trudne.