Urządzamy pokój dziecka

 

Dziecko będzie spędzało w swoim pokoju bardzo dużo czasu, więc musi on być odpowiednio przemyślany pod względem estetyki i funkcjonalności. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich mebli, czyli takich, które będą dostosowane do wzrostu dziecka. Powinniśmy dziecku pomóc w utrzymaniu porządku poprzez zakup odpowiednich szaf i regałów. Świetnym pomysłem jest zwłaszcza korzystanie ze skrzyń i pojemników na zabawki.

Bogactwo aranżacji

Aranżacja pokoju to kwestia w dużej mierze zindywidualizowana i to zindywidualizowana nie tyle pod względem preferencji naszych czy preferencji dziecka, co w odniesieniu do możliwości oferowanych przez konkretne pomieszczenie.

Pokój dziecięcy na poddaszu

Typowym problemem poddaszy są skosy. Nie jest to jednak bariera nie do przeskoczenia, ponieważ odpowiednie meble pozwalają efektywnie wykorzystać przestrzeń pod skosami. W miejscu największych skosów mogą pojawiać się typowe meble do przechowywania rzeczy, czyli różne pojemniki i skrzynie. Warto jest pomyśleć przede wszystkim o meblach modułowych, które da się dowolnie rozstawiać w dostępnej przestrzeni. W takich miejscach trzeba być czasami trochę bardziej kreatywnym i na przykład odsunąć łóżko od ściany, by dać dziecku więcej miejsca. Design pokojów dziecięcych z łóżkiem na środku jest zaskakująco interesujący.

Pokój wspólny z rodzicami

Małe dziecko może spokojnie na początku zamieszkać w pokoju z rodzicami. Największym problemem w takich rozwiązaniach jest zazwyczaj utrzymanie porządku. Pomoże w tym klasyczne łóżko szczebelkowe, do którego montuje się przewijak oraz specjalny organizer na drobne przedmioty, na przykład pieluchy. Jeśli jest dość miejsca, dziecko może otrzymać ruchome łóżko, które będzie dostawiane do łóżka rodziców. Bardzo dobrym pomysłem jest duża komoda z przewijakiem, ale ona zajmuje sporo miejsca.

Pokój dziecka w kawalerce

W kawalerkach bardzo trudno jest wydzielić specjalna przestrzeń dla dziecka, co jest oczywistym problemem. Rozwiązaniem tego kłopotu są zazwyczaj przegrody wykonane po prostu jako ścianki działowe lub chociażby z wykorzystaniem regału. Pomagają nam tutaj producenci mebli, którzy oferują rozwiązania stworzone z myślą właśnie o takich przestrzeniach.

Pomoże nam też myślenie nieszablonowe, czyli dodanie wysokości do długości i szerokości. Łóżko dziecka może na przykład znaleźć się nad komodą, a wchodzić się będzie do niego po schodkach lub drabince. Z kolei kącik zabaw może zostać wyeksportowany do salonu, gdzie wystarczy tylko dywan i pudełko z zabawkami.