Jak wybrać żyrandol i plafon

Lampy wiszące mają wiele zalet. Zajmują niewiele miejsca, równomiernie oświetlają pomieszczenie, a przy tym światło przez nie emitowane nie razi w oczy.

Zastosowanie lamp wiszących Lampy wiszące sprawdzą się zarówno, jako główne oświetlenie salonu, ale także jako nastrojowe oświetlenie kącika jadalnego. Głównym kryterium wyboru odpowiedniej lampy wiszącej powinien być rodzaj emitowanego przez nią światła. Jest to uzależnione od oprawy, w której montowana jest żarówka. Decydując się na lampę z kloszem, który nie przepuszcza światła, z kloszem, który jest zamknięty od góry, promień światła będzie skierowany punktowo w dół. Światło rozproszone skierowane głównie do góry, a więc na sufit dają lampy, które mają klosz zamknięty od dołu i wykonany z nieprzezroczystego, nie przepuszczającego światła materiału. Taka lampa dodatkowo oświetla ściany. Jednoczesny efekt oświetlenia ścian i sufitu osiągniemy wybierając lampy z kloszem otwartym od góry. Materiałem, z którego wykonane są klosze takich lamp jest najczęściej szkło.

Najlepiej sprawdzają się lampy z kloszami wykonanymi z matowego szkła. Takie szkło to gwarancja uniknięcia niekorzystnie działających odblasków światła od gładkich powierzchni. Żyrandol jest jednym z rodzajów lamp wiszących. Jego cechą charakterystyczną jest kilka źródeł światła. W zależności od modelu tych źródeł może być trzy lub więcej. Jego podstawą jest plastikowy, drewniany lub metalowy stelaż oraz wykonane najczęściej ze szkła klosze. Żyrandole, zwłaszcza te duże i bardzo ozdobne, najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o dużym metrażu. Dają światło rozproszone i równomierne. W ofercie są żyrandole ze stelażem o czasem zaskakujących kształtach, jak również te bardziej tradycyjne. Do większości modeli można dobrać jednolite w stylu kinkiety. Pojedyncza lampa wisząca sprawdza się w kąciku jadalnym. Nie w każdym pomieszczeniu sprawdzają się lampy wiszące. W pomieszczeniach niskich lepiej sprawdzają się plafony. Plafony najczęściej montujemy w przedpokojach, są idealnym rozwiązaniem do pokoi dziecięcych.