Wybór żyrandola

Lampy wiszące są najbardziej popularnymi punktami świetlnymi w naszych mieszkaniach. Mają wiele zalet, są funkcjonalne, estetyczne, pasują do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym i nowoczesnym.

Dobór oświetlenia do jego przeznaczenia Wybierając je trzeba uwzględnić jednak kilka istotnych szczegółów. Wybór żyrandola powinien być uwarunkowany funkcją pomieszczenia, w którym go zamontujemy. W pomieszczeniach, w których konieczna jest lampa emitująca jasne i silne światło (pokój dzienny, kącik jadalny, pokój do pracy) dobrze sprawdzają się lampy z odbłyśnikiem. Odbłyśnik pełni rolę wzmacniacza światła. W pomieszczeniach, w których wystarczy słabsze światło (w przedpokoju, w korytarzu, w sypialni) nie jest konieczny montaż lampy z odbłyśnikiem. W takich pomieszczeniach sprawdzą się nawet lampy z przyćmionym lub z zabudowanym abażurem. Sklepy z artykułami oświetlenia wnętrz oferują nam bardzo szeroki wybór lamp wiszących. Oferta lamp jest na tyle bogata, że każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy wybierać pomiędzy lampami wykonanymi z mosiądzu, plastiku, pomiędzy lampami wykonanymi ze szkła i lampami wykonanymi z metalu.

W ofercie są także lampy z tkanin, z plastiku i z papieru. Każda z nich nie tylko inaczej wygląda, ale ma także inną trwałość. Najtrwalsze są lampy wykonane ze szkła lub z mosiądzu. Do mniej trwałych należą te wykonane z plastiku i lampy tkaninowe. Najmniej trwałe to lampy z papieru. Lampy z papieru nie dość, że są nietrwałe, to jeszcze trudne do utrzymania w czystości. Pozwalają jednak na częstą wymianę, gdyż należą do lamp stosunkowo tanich. Nie każda lampa dobrze wygląda w pomieszczeniach niskich. W takich pomieszczeniach dobrze sprawdzają się plafony, które montuje się bezpośrednio na suficie. W pomieszczeniach wysokich sprawdzą się tradycyjne żyrandole lub lampy na długim sznurze. Do małych pomieszczeń wybierzmy lampę z małym abażurem, na duży abażur możemy sobie pozwolić w pomieszczeniu o dużym metrażu. Oprawy lamp zaliczono do klas I, II, III. Oprawy z klasy I i II przeznaczone są do oświetlania biurka, oprawy klasy III sprawdzają się w pomieszczeniach ogólnego przeznaczenia.