Kolory w pokoju dziecka. Poznaj ich znaczenie

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że otaczające nas barwy będą wpływać na nasze samopoczucie, nastrój czy koncentrację albo też chęć działania. w pokoju dziecka rola kolorów może być szczególna. Maluch będzie tam spędzał najwięcej czasu. Warto więc wiedzieć jakie kolory w pokoju dziecka będą się najlepiej sprawdzać. do sypialni wybierajmy kolory stonowane, które wprowadzać będą spokój i harmonię. W pracowni sprawdzają się barwy, które mają dodawać energii i sprzyjać działaniu. W salonie można stawiać na barwy natury takie jak beż czerń czy biel, która jest ponadczasowa. W przypadku dzieci decyzja będzie trudna, ponieważ trzeba mieć pokój, który będzie sprzyjał wypoczynkowi jak i też dodający energii i stymulujący do zabawy i działania.

Jakie więc będzie znaczenie kolorów?

Biały

To przede wszystkim symbol czystości i świeżości, który będzie łagodził emocję i wprowadza spokój. Często podkreśla się, że zbyt duża ilość będzie tworzyć chłodne wnętrze, jednak tak naprawdę trzeba sobie powiedzieć, że białego koloru nie da się przedawkować. Nawet jeśli cały pokój będzie biały to dziecko i tak stworzy tam barwne wnętrze dzięki swoim zabawkom.

Niebieski

Najczęściej kojarzony z wypoczynkiem, spokojem i harmonią. Koi nerwy i uspokaja. Należy pamiętać, by wybierać zawsze jasne odcienie. Zbyt ciemna barwa może sprawić, że dziecko będzie smutne albo osowiałe. Chłodne kolory warto łączyć z cieplejszymi na przykład pomarańczowym czy czerwonym. Będzie można wtedy nieco ożywić wnętrze.

Zielony

Bardzo popularny w aranżacji dziecięcego pokoju i nie powinno to nikogo dziwić. Zieleń będzie odprężać, relaksować i uspokajać i działać kojąco na nasze zmysły. Świetnie sprawdzi się w pokoju aktywnego malucha. Poza tym zawsze jest to uniwersalny kolor. Trzeba uważać jednak na ciemne odcienie, które budują nastrój przygnębienia.

Żółty

To kolor, który będzie pobudzający wpływa na lepsze myślenie i poprawia koncentrację. Symbol radości a także optymizmu. Będzie rozświetlać pomieszczenie, jasne pastelowe odcienie stosować można praktycznie na całych ścianach. Intensywne będą męczyć oczy, dlatego nie można z nimi przesadzać.

Pomarańczowy

To energetyczny kolor, który ma działanie stymulujące, pobudza do wysiłku intelektualnego. Dlatego będzie się sprawdzać bardzo dobrze w pokoju dziecka. W nadmiarze może być to jednak kolor nieco drażniący, dlatego raczej może być on intensywnym dodatkiem i uzupełnieniem dla błękitu czy zieleni.

Czerwony

W pokoju dziecka raczej stosowany tylko jako akcent i dodatek niż jako barwa dominująca. W nadmiarze powodować będzie rozdrażnienie i irytację a także wzbudzić może agresję, dlatego nie może być stosowany tam, gdzie konieczna jest koncentracja.